Juraj Blanár: Je absolútna zvrátenosť, ak zdravotné poisťovne tvoria zisk

Pre Juraja Blanára dopadli parlamentné voľby bezpochyby úspešne. V strane, v silnej konkurencii, získal 36-tisíc preferenčných hlasov a poskočil zo 14. na 10. miesto. Hovorili sme s ním o tom, čo strana SMER chystá, ale neobišli sme ani možný budúcoročný

Juraj Blanár sa prekrúžkoval zo 14. miesta kandidátky SMER-u na desiate. Obe boli zvoliteľné. V Žiline je populárny, voličov má aj medzi pravicovo zmýšľajúcimi. O možnom súboji s Jánom Slotom o kreslo župana hovorí: "Výsadou demokracie je, že každý sa môžJuraj Blanár sa prekrúžkoval zo 14. miesta kandidátky SMER-u na desiate. Obe boli zvoliteľné. V Žiline je populárny, voličov má aj medzi pravicovo zmýšľajúcimi. O možnom súboji s Jánom Slotom o kreslo župana hovorí: "Výsadou demokracie je, že každý sa môž (Zdroj: MICHAL FILEK)

súboj s Jánom Slotom o županské kreslo.

S volebným výsledkom ste vyjadrili spokojnosť. Čo cítite pri pohľade na takéto vysoké číslo?

- Musím opäť poďakovať všetkým voličom, ktorý odovzdali hlas strane SMER-SD. Práve v našom kraji bola nielen najvyššia účasť vo voľbách v rámci celej SR, ale spoločne s Trenčianskym krajom sme získali najviac hlasov. Dokonca vo volebnom obvode Čadca sme mali vôbec najviac percent. Na jednej strane je to potešujúce. Svedčí to o tom, že naša práca, ktorú sme počas krátkeho volebného obdobia odvádzali, ale aj samotný volebný program, ľudí oslovili. Na druhej strane je to veľmi zaväzujúce. Všetko, čo sme s voličmi odkomunikovali, budeme chcieť presadiť. Chceme, aby záťaž, ktorá vyplýva z prebiehajúcej krízy, nebola hádzaná na plecia obyčajných ľudí, ale aby sa na zvládnutí solidárne podieľali ľudia, ktorým veľa neubudne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Takže vaše myšlienky smerujú k vyššej solidarite bohatých?

- Naším cieľom je vyššie zdaňovanie firiem, ktoré majú nadštandardné príjmy. Takých je skutočne len niekoľko, preto to nebude mať negatívny dopad na zamestnanosť. Rovnako sa to bude týkať aj tých jednotlivcov, ktorý majú nadštandardné príjmy ako súkromné osoby. Takáto solidarita bežne funguje aj v iných krajinách. Takým príkladom je pre mňa Škandinávia. Ľudia s nadštandardnými príjmami odvedú do spoločnej kasy viac.

Je známe, že v strane ste pred voľbami tipovali váš výsledok. Prezradíte nám svoj tip?

- Áno, je to pravda. Ja som sa vždy zvykol držať pri zemi. Nikdy totiž nie je možné odhadnúť volebnú účasť, ani ďalšie faktory. Športovo som si však zatipoval 41% a cítil som sa ako veľký optimista, pretože za skvelý výsledok by sme považovali aj 40-percentnú podporu.

SkryťVypnúť reklamu

O čom svedčí takýto úspech?

- To, že sme nakoniec získali 44% je poukázaním na to, že SMER je vyspelou stranou, ktorá má vybudované štruktúry po celom Slovensku. Ľudia chceli istotu, nechceli hádky. Dnes môžeme samostatne zostaviť vládu. Môžem potvrdiť, že krátko po voľbách je z ľudí cítiť uvoľnenie napätia a silné očakávanie, s akými konkrétnymi návrhmi prídeme.

O čom svedčí fakt, že práve v Žiline a na Kysuciach dosiahol SMER najlepší výsledok? Vnímate to aj ako ocenenie svojej práce a svojej popularity?

- Som presvedčený, že je to súhrn viacerých faktorov. Žilinský kraj bol vždy ladený skôr ľavicovo a sociálna demokracia tu získala vždy dobrý výsledok. Zároveň už máme svojich ľudí na pozíciách primátorov, starostov, aj v čele samosprávneho kraja. Sú to ľudia, s ktorými sa môžu voliči stotožniť a cez nich aj so stranou SMER. Ďalšia významná vec je, že predseda strany Robert Fico je neustále na najvyšších stupňoch v rebríčku popularity a u nás je jeho popularita, aj voči ostatným krajom, nadštandardná. Som veľmi rád, že to ľudia u nás v kraji vnímajú pozitívne. Keď som vstupoval so politiky, bolo to s presvedčením, že budem pracovať pre to, aby som pomáhal ľuďom. Som rovnako občanom tohto kraja a chcem tu žiť. Všetko, čo sa podarí, je preto náš spoločný úspech. Sme tu pre ľudí. Týmto heslom sa v politike riadime. Možno to znie otrepane, ale nemalo by. Malo by to byť realitou.

SkryťVypnúť reklamu

V minulom volebnom období bolo zo Žiliny viac poslancov. Teraz ste len dvaja, napriek tomu, že tu máte v rámci celého Slovenska najvyššiu podporu. Čím to je?

- Je to volebným systémom. Ten je dnes, bohužiaľ, taký, že nekladie dôraz na regióny. Preto osobne preferujem zmenu z jedného na viacero volebných obvodov. Ľudia sa budú môcť s kandidátmi identifikovať viac, mandáty budú rovnomerne rozložené po celom Slovensku. Dnes je viac, ako tretina poslancov z Bratislavy. Keď bude viac volebných obvodov, budú mandáty prepočítané na počet obyvateľov. Ľudia budú voliť kandidátov, ktorí žijú v ich volebnom obvode. Bude to pre nich motivujúce a pre zvolených poslancov zaväzujúce. Budú sa musieť snažiť pracovať pre ľudí, pretože tí sa ich na konci volebného obdobia spýtajú, čo pre nich urobili. Ja sa, samozrejme, snažím pracovať pre náš región, pre Žilinský kraj. Vyplýva to z mojej pozície predsedu Žilinského samosprávneho kraja. Akonáhle bude volebný systém takto zmenený a volebný obvod bude, napríklad, Žilinský kraj, automaticky bude z nášho kraja toľko poslancov, ako mu prináleží prepočtom na počet obyvateľov. Bude to, odhadom 16 a presne toľko poslancov bude kraj mať. O tom, koľkí budú z ktorej strany, rozhodnú voliči.

Voliči vám dali viac ako 36-tisíc preferenčných hlasov. Ešte viac ich však získal ďalší Žilinčan, Ján Slota. Nepredznamenáva to budúcoročný súboj o kreslo predsedu Žilinského samosprávneho kraja, keďže Slota je momentálne bez práce?

- V prvom rade chcem poďakovať za preferenčné hlasy, ktoré som získal. V našej strane je veľká konkurencia. Bol som jedným z tých, ktorí sa reálne prekrúžkovali zo 14. na 10. miesto. Mojou snahou bude, aby som naplnil to, čo som pred voľbami sľuboval. O budúcich voľbách nechcem vôbec špekulovať. Máme demokraciu. Každý jednotlivec a každá strana má možnosť sa uchádzať o verejné funkcie. Som športovec a nikdy som konkurenciu nebral ako svojho nepriateľa. Vždy som ju vnímal ako niečo, čo ma mobilizuje a pomáha mi ísť dopredu. Ak bude Ján Slota kandidovať, budem to rešpektovať. Tak to má byť.

Rozhodne by to bol zaujímavý súboj.

- Každé voľby sú svojím spôsobom zaujímavé.

Osobne ste v predchádzajúcich mesiacoch veľmi kritizovali rezort zdravotníctva. Ako župan ste namietali, že krajské nemocnice sú oproti štátnym diskriminované. Čo budete meniť, aby bol systém spravodlivejší voči krajským nemocniciam?

- Z titulu svojej funkcie som sa do zdravotníctva musel vhĺbiť veľmi intenzívne. Preto môžem zodpovedne povedať, že diskriminácia krajských nemocníc je už neúnosná. Už nedokážem našim lekárom, ktorí majú rovnakú atestáciu, ako lekári v štátnych nemocniciach a robia porovnateľné výkony, ako títo lekári, vysvetľovať, ako je možné, že za výkony dostávajú nižšiu platbu. Obrovskou tragédiou bolo, že odchádzajúca vláda neoddlžila krajské nemocnice a štátne áno. Pritom krajské nemocnice sú rovnako verejnými nemocnicami. Služby poskytujeme v zastúpení štátu na základe pravidiel, ktoré určuje vláda SR a národný parlament. Neurčuje ich krajské zastupiteľstvo, ani predseda kraja. Je teda jasné, že to robíme v zastúpení štátu a je nemysliteľné, že jednu kategóriu nemocníc oddĺžime a druhú nie. Vytvorili sa dve kategórie občanov – pacientov.

Čo s tým ale budete robiť?

- Museli sme pristúpiť k nepopulárnemu kroku, ktorý ma ako občana SR nesmierne mrzí. Obrátili sme sa na medzinárodné inštitúcie, pretože SR nedodržiava princíp nediskriminácie, ku ktorému sa zaviazala. Dovolávame sa toho, aby aj krajské nemocnice boli oddlžené. Sťažnosť je podaná v Ženeve a v septembri by mohol byť prvý výsledok.

Čo dovtedy?

- Dovtedy budú naše nemocnice ťažko skúšané. Došlo k navýšeniu platov lekárov a sestier bez toho, aby to vláda kryla finančnými prostriedkami. Nemáme to vykryté platbami zo zdravotných poisťovní a od 1. apríla v niektorých nemocniciach nebudeme mať ani na vyplatenie hrubých miezd. Situácia je alarmujúca. Už vyše roka a pol fungujeme v krízovom režime. Bude na novom ministrovi, aby rýchlo prijal opatrenia, ktoré situáciu zastabilizujú a musíme prijať nový systém financovania zdravotníctva – na diagnózu. Musí v ňom byť jasné, že porovnateľný výkon bude rovnako ohodnotený v Žiline aj v Čadci. Nehovoríme pri tom o špeciálnych výkonoch, ktoré robí, napríklad, žilinská nemocnica. Myslím tým výkony, ktoré sú naozaj porovnateľné.

Na oddlženie nemocníc však budete potrebovať peniaze. Teraz budete vy držať v rukách štátnu kasu. Kde ich chcete vziať?

- Ak si spomeniete, keď parlament prijímal štátny rozpočet na tento rok, nebol by prešiel, keby ho nepodporila strana SMER. Už vtedy sme vnímali, že v zdravotníctve je obrovský problém. Preto sme mali podmienku, aby sa vytvorila rezerva no výške 50 miliónov eur práve na riešenie zdravotníctva. Tá je v rozpočte k dispozícii. Je však potrebných ďalších minimálne sto miliónov. Keďže solidárne daňové úpravy, ktoré chceme realizovať, začnú platiť až v budúcom roku, chceme tieto peniaze získať krátkodobými opatreniami, šetrením v štátnej správe. Zvládnuť to nebude jednoduché. Som však presvedčený, že nový minister nájde také riešenia, aby situáciu stabilizoval.

blanar_2_490.jpg

V stredu v redakcii MY Žilinských novín. FOTO: MICHAL FILEK

Zdravotníctvo je vaša kľúčová agenda. Aké ďalšie opatrenia chystáte?

- Pre stranu SMER je absolútne neprijateľné, aby zdravotné poisťovne tvorili zisk. Budeme presadzovať, aby sa to zastavilo. Budeme analyzovať, či je to možné urobiť jednoduchým zákonom, alebo bude treba ústavný zákon. Zatiaľ to vyzerá tak, že bude treba ústavný zákon. Posledný nález ústavného súdu umožnil zdravotným poisťovniam zisk vytvárať. Ony však nemajú čo tvoriť zisk. Ak v zdravotníctve peniaze sú, nemajú slúžiť ako zisk do vrecáka súkromných majiteľov, ale na nákup nových prístrojov. Dnes ich nemocnice nedokážu kupovať a musí to suplovať samosprávny kraj. Prednedávnom sme zakúpili tri CT prístroje. Čiže strana SMER určite pôjde proti zisku zdravotných poisťovní a ja osobne budem preferovať, aby zostala len jedna – štátna, zdravotná poisťovňa. Ostatné poisťovne nech sú v pozícii pripoistenia, ak bude pacient chcieť nadštandardné výkony. Tie poisťovne však budú musieť prísť za každým klientom a presvedčiť ho, že ich služby potrebuje. Nie ako teraz, keď im každý musí odvádzať zo zákona odvody a oni z nich môžu tvoriť zisk. To je absolútna zvrátenosť.

Budete otvárať a meniť druhý pilier dôchodkového systému?

- Môj osobný názor je, že celý druhý pilier je problémovým dieťaťom. Bol presadený za vlády premiéra Dzurindu, bez širšieho konsenzu v parlamente. Je to však vec, ktorá presahuje volebné obdobie. Domnievam sa preto, že by mala byť riešená konsenzom. Myslíme si, že systém bol nastavený zle, pustili doňho súkromné podnikanie, čo je pre nás absolútne neprijateľné. Prečo by mali dôchodky občanov spravovať so ziskom súkromné správcovské spoločnosti? Veď to pokojne môže robiť štát.

Takže ho budete otvárať. Dospeje tentokrát ku konsenzu?

- Mali sme záujem ponúknuť spoluprácu niektorej zo strán, aby sme mali ústavnú väčšinu a aby sme mohli kvalifikovane a zodpovedne povedať, aké zmeny ideme v druhom pilieri urobiť. Bohužiaľ ostatné parlamentné strany to odmietli. Našou snahou bude teraz vyriešiť situáciu tak, aby sme dokázali napĺňať povinnosti vyplácania dôchodkov a zároveň, aby sme dokázali zabezpečovať verejné služby, ktoré má štát garantovať. Jedna z možností je, že sa pomer odvodov môže zmeniť. Podotýkam však, že je to zatiaľ len v rovine úvah.

Ktoré ďalšie zmeny chystáte?

- Ako som už spomínal, máme záujem zaviesť progresívne zdaňovanie, pretože rovná daň sa ukázala ako nesolidárna. Určite má svoj význam z hľadiska podnikateľského prostredia. Máme snahu, aby tam bola zachovaná. Úpravy chceme robiť len pri firmách, ktoré zarábajú viac ako 33 miliónov eur. Máme snahu robiť aj úpravy v zákonníku práce tak, aby zamestnanci dostali primerané garancie. Aby sa nezneužívali „dohodári“ a štátu pri tom unikalo veľa odvodov. Veľmi sa budeme snažiť opäť naštartovať výstavbu diaľnic. Aby sa to pohlo, znova budeme chcieť pristúpiť k zákonu o vyvlastnení. Samozrejme, ten bude rešpektovať vlastnícke práva, ale bude zabraňovať špekuláciám. Na prípravu diaľnice D1 bolo, napríklad, urobených 36-tisíc kúpno-predajných zmlúv. Z tohto množstva boli len dvaja vlastníci problematickí. Kvôli dvom bude stáť celá diaľnica, pretože nerešpektovali súdnoznaleckú cenu, ktorá vychádzala z hodnoty okolitých pozemkov.

Takže sa opäť rozbehne výstavba diaľničných úsekov v okolí Žiliny?

- Žilina je po Bratislave druhou križovatkou, cez ktorú vedú medzinárodné európske koridory. Či už cestné, alebo železničné. Je absolútne dôležité dostavať D1, pokračovať vo výstavbe D3 na Kysuce, R5 do ČR a aj R3 cez Turiec smerom na Oravu. V dnešnej finančnej situácii to však nebude jednoduché.

Dostane sa Slovensko znova do stavu, keď novinári, neziskové organizácie, menšiny, opozícia boli vnímaní ako nepriatelia?

- Čo odpovedať na takúto hypotetickú otázku? Všetko bude záležať od ľudí. Ja som si vždy vážil názor každého jednotlivca. Aj keď s ním nemusím súhlasiť, ale vážim si ho. Novinári sú tu na to, aby dokázali nedeformovane dva názory sprostredkovať kvalitne a profesionálne čitateľom. Predseda Fico sa v mnohom poučil. Určite budeme partnerov pozývať na dialóg a hľadať konsenzus. Máme záujem o sociálny dialóg, ktorý bude na prospech všetkých.

Záver kampane bol pre vás evidentne veľmi fyzicky, ale aj psychicky náročný. Už ste sa zotavili?

- Áno. Deň po voľbách som musel prejsť antibiotickou liečbou, mal som totiž silnú virózu. Dnes už som v plnom nasadení. Teším sa z dôvery voličov a budem sa usilovať ju nesklamať.

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 767
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 620
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 457
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 446
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 398
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 031
  7. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 995
  8. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 983
  1. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  3. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  4. Peter Franek: Facka od ľudí.
  5. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  6. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  7. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  8. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 443
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 950
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 568
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 191
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 201
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 663
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 696
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 544
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  3. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  4. Peter Franek: Facka od ľudí.
  5. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  6. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  7. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  8. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 443
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 950
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 568
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 191
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 201
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 663
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 696
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 544
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu