Gregor Hudec: Každú stavbu možno vnímať ako umelecké dielo

Dlhé roky úspešne vedie stavebnú firmu SOAR, netají, že je milovníkom umenia aj vyznávačom histórie. Podnikanie dokázal spojiť so svojim koníčkom, čo dokumentujú viaceré rekonštrukcie kultúrnych pamiatok. Reč je o Gregorovi Hudecovi.

Historické pamiatky si takmer v každej krajine cenia. Vaša spoločnosť je známa aj tým, že zachránila Čachtický hrad a momentálne pracujete aj na obnove národnej kultúrnej pamiatky Považský hrad a obnove národnej kultúrnej pamiatky Kaštieľ - most v Stupave. Aká je náročnosť práce na kultúrnych pamiatkach?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ku každej stavbe pristupujeme od samotného počiatku individuálne bez ohľadu na skutočnosť, či ide o stavbu moderného rodinného domu, priemyselnú stavbu alebo ide o rekonštrukciu historického objektu. Dôraz kladieme už na štádium prípravy, ktorá je základom každej úspešnej realizácie. Obnova historického objektu so sebou nesie isté špecifiká, ktoré robia túto prácu náročnejšou. Či už je to štúdium dobových podkladov, technológia postupov prác, charakter použitých materiálov až po administratívu spojenú napríklad v podobe komunikácie s pamiatkovým úradom, príp. odbornou verejnosťou. To všetko vplýva na zdarnú realizáciu takéhoto projektu a odlišuje ju od štandardných stavebných prác. Na historický objekt v našej spoločnosti nenazeráme len z hľadiska profesionálneho ako na objekt stavebných prác, ale najmä ako na odkaz minulosti, pričom úlohou našej spoločnosti je zachovať tento odkaz aj pre budúce generácie. Aby sme pri takejto náročnej výzve uspeli, vynakladáme pri obnove historických objektov naše najväčšie úsilie. K tomu nám pomáha už aj množstvo skúseností, ktoré sme s realizáciou takýchto objektov nadobudli.

SkryťVypnúť reklamu

Máte blízko k histórii a umeniu. Tiež o vás vieme, že ste aj akýmsi mentorom podpory vzniku umeleckých diel, ktoré zdobia nie jedno námestie na Slovensku. Poviete nám k tomu viac?

Umenie ma sprevádza počas celého života. Vzťah k nemu mi už v detstve začal formovať otec, ktorý mal k umeniu blízko najprv ako spoluzakladateľ študentského divadielka malých javiskových foriem Divadla u Rolanda, kde pôsobil ako autor, režisér, herec a organizátor a neskôr ako minister kultúry Slovenskej republiky. Umenie vnímam ako nevyhnutnú súčasť spoločnosti, formuje naše vnímanie a robí nás ľudskejšími. Každý dotyk s ním ma vytrhuje z reality každodenného kolobehu a vnára do ríše imaginárneho sveta. Umenie preniká takmer do každej oblasti života. Stavebníctvo nie je výnimkou. Z nadhľadu možno vnímať každú stavbu ako umelecké dielo, a tak k nej pristupujeme. V skutočnosti sa však v stavebníctve stretávame s umením napríklad pri už spomínanej obnove historických objektov. Umenie sa však nesnažím len prijímať, jeho tvorbu totiž aj aktívne podporujem. Len ako príklad uvediem podporu výraznej osobnosti súčasných slovenských sochárov akad. sochára Ondreja Zimku poskytnutím priestorov našej spoločnosti pre jeho tvorbu, finančné príspevky na knižné tituly propagujúce jeho tvorbu, s otcom sme financovali a zabezpečovali prostredníctvom autorizovaných reštaurátorov tiež obnovu historického kamenného kríža pri kostole sv. Michala archanjela v Starej Bystrici.

SkryťVypnúť reklamu

Prejdime aj k iným vašim projektom. Váš rukopis nesie napríklad tribúna atletického štadiónu v Trnave. Aké projekty ste realizovali v oblasti výstavby a rekonštrukcie športových areálov?

Šport je so stavebníctvom nerozlučne spätý, a to nielen prostredníctvom finančnej podpory, ale aj prostredníctvom výstavby športových stánkov. Aj naša spoločnosť má s takýmito realizáciami bohaté skúsenosti. Okrem spomínanej tribúny atletického štadióna v Trnave možno ako príklad uviesť výstavbu multifunkčných ihrísk v obciach Radôstka a Trnové alebo rekonštrukcie telocviční v obciach Lehota pod Vtáčnikom.

SOAR je moderná, flexibilná firma s výbornými výsledkami po celom Slovensku. Pracujete aj na projektoch v zahraničí?

Od počiatku bolo mojou ambíciou budovať firmu pôsobiacu na domácom trhu, ktorej výsledky by boli viditeľné na Slovensku, ktorá by dávala prácu domácim ľuďom a ktorá by podporovala slovenskú ekonomiku. Tohto zámeru sa držím až doteraz. Slovenský priestor poskytuje spoľahlivým a kvalitným stavebným spoločnostiam dostatočný priestor na realizáciu. Tak ako naša spoločnosť začínala svoju činnosť prevažne v regióne Žilinského kraja a v súčasnosti už pôsobíme na celom Slovensku, nevylučujeme rozšírenie našich aktivít aj za hranice našej krajiny. Expandovaniu na iný trh sa teda nebránime a pri konkrétnej príležitosti by som ju zvažoval, avšak prioritou ostáva naďalej slovenský stavebný trh.

SkryťVypnúť reklamu

Málokto, kto nepracuje v oblasti stavebných firiem, vie zhodnotiť, aká je náročnosť získania a realizácie stavieb. Do koľkých súťaží sa hlásia a aký je váš reálny úspech v nich. Trend v Európe je 10 - maximálne 15%-ná úspešnosť v súťažiach. Firmy s takýmto koeficientom sa považujú za životaschopné a stabilné. Prezradíte, ako je to u vás?

Konkurencia v oblasti stavebných firiem je na Slovensku naozaj veľká, a preto na získanie každej zákazky je potrebné vynaložiť mimoriadne úsilie. Naša spoločnosť sa ročne zúčastňuje približne 300 súťaží na výber dodávateľa stavebných prác tak v súkromnom, ako aj verejnom sektore. Každá takáto ponuka musí byť podrobne spracovaná, s čím je spojené dôkladné štúdium súťažných podkladov, projektovej dokumentácie a nacenenie každej jednotlivej položky. Len pre vytvorenie predstavy, účasť v takomto počte súťaží vyžaduje naceniť približne 150 000 stavebných položiek, čo je vysoké číslo. Omyly pri predkladaní ponúk sa stavebným firmám neodpúšťajú, a preto kladieme veľký dôraz na precíznosť spracovania našej cenovej ponuky. Za každou cenovou ponukou si tak stojíme a vieme ju dodržať. Úspešnosť našej spoločnosti v takýchto súťažiach je približne 10%, čo by nás podľa vašej definície malo radiť medzi stabilnú a životaschopnú spoločnosť. Za tým všetkým však treba hľadať mravenčiu prácu celého kolektívu pracovníkov našej spoločnosti, ktorým by som chcel aj týmto poďakovať.

V portfóliu vašich činnosti je aj kovovýroba, čím presne sa zaoberáte v tejto oblasti?

Vstup do segmentu kovovýroby si vyžiadali okolnosti a naša snaha o napredovanie. Kovovýroba slúži prioritne ako podpora stavebnej činnosti našej spoločnosti, v rámci ktorej sme sa často potýkali s nekvalitnými alebo neúplnými dodávkami, meškajúcimi termínmi, nedostatkom výrobkov. V záujme optimalizácie času, zlepšovania služieb našim obchodným partnerom a znižovania nákladov sme sa rozhodli naše aktivity rozšíriť aj o kovovýrobu. Našim obchodným partnerom tak vieme ponúknuť výrobu a dodávku akýchkoľvek oceľových konštrukcií, väzníkov, hál, prístreškov, vstavkov, zábradlí a iných kovových výrobkov, a to presne podľa ich špecifikácií. Tým, že sa jedná o našu výrobu, vieme garantovať najvyššiu kvalitu.

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  2. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  3. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  4. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  7. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  8. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 829
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 219
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 534
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 936
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 835
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 356
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 317
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada, Ratzenstadl.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 588
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 534
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 194
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 671
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 378
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 514
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 746
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 158
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada, Ratzenstadl.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 588
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 534
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 194
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 671
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 378
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 514
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 746
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 158
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu