Zilina Bytča

Exviceprimátor Horecký čelí obvineniam z korupcie

V konaní o ochranu osobnosti na okresnom súde v Žiline, vypovedal proti Michalovi Horeckému už druhý podnikateľ.

Proti Michalovi Horeckému vypovedali na súde dvaja podnikatelia, ktorí tvrdili, že od nich pýtal úplatok. Bývalý viceprimátor to odmieta. Jedného už zažaloval.(Zdroj: LADISLAV KAVECKÝ)

Po Ivanovi G. ho z korupčného správania obvinil aj Vladimír V. Podľa neho mal Horecký odpredaj mestského pozemku podmieniť tým, že na ňom zarobí vybraná eseročka. Horecký Ivana G. zažaloval.

ŽILINA. Súdny proces o ochranu osobnosti, v ktorom bývalý viceprimátor Michal Horecký žaluje poslanca Petra Ničíka, bude mať pravdepodobne trestnoprávnu dohru.

Podania na prokuratúru

Na pojednávaní koncom minulého roku žilinský podnikateľ Ivan G. vypovedal, že si od neho Horecký a ďalší ľudia pýtali za vybavenie územného rozhodnutia sumu viac ako 22 miliónov korún. Horecký to vtedy odmietol.

Následne jeho právny zástupca podal na prokuratúru podnet na začatie trestného stíhania Ivana G. za krivú výpoveď, krivé obvinenie, krivú prísahu a ohováranie.

Žiadam, aby príslušné orgány činné v trestnom konaní preskúmali pravdivosť tvrdení Ivana G. a súčasne posúdili, či takýmto konaním dotknutej osoby nedošlo k naplneniu znakov skutkových podstát trestných činov krivého obvinenia, krivej výpovede a krivej prísahy a ohovárania.

MICHAL HORECKÝ v podnete na začatie trestného stíhania, ktorý adresoval okresnej prokuratúre v Žiline

Konala však aj sudkyňa, ktorá tiež na okresnú prokuratúru poslala oficiálne oznámenie, že sa dozvedela skutočnosti nasvedčujúce tomu, že mohol byť spáchaný trestný čin a doložila ho práve svedeckou výpoveďou Ivana G.

Podľa môjho názoru v súvislosti s výkonom mojej ústavnej funkcie sudkyne vyšli najavo skutočnosti, ktoré nasvedčujú tomu, že mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu, a tak z týchto dôvodom vám na ďalšie konanie predkladám časť zápisnice z pojednávania navrhovateľa Michala Horeckého ..... proti odporcovi Petrovi Ničíkovi..... a to výpoveď svedka (Ivana G.).

SUDKYŇA OS V ŽILINE v liste adresovanom Okresnej prokuratúre v Žiline

Pojednávanie na okresnom súde pokračovalo minulý piatok. V spore o ochranu osobnosti vypovedali šiesti svedkovia, ktorých predvolali na podnet Petra Ničíka. Toho exviceprimátor Horecký žaluje pre email, ktorý Ničík rozoslal 17-tim členom poslaneckého klubu SDKÚ pri mestskom zastupiteľstve v Žiline.

NICIK_Peter_490.jpg

PETER NIČÍK.
FOTO: ARCHÍV PN

Horecký sa domnieval, že tvrdenia v ňom ho poškodili a od Ničíka žiada ospravedlnenie a 50-tisíc eur. Všetci šiesti svedkovia v piatok vypovedali v Ničíkov prospech a štyria potvrdili, že na základe mailu v ich očiach neutrpela Horeckého občianska česť a dôstojnosť. Horeckého svedkovia vypovedali na pojednávaní v novembri a naopak tvrdili, že na základe tohto mailu utrpel Horecký na cti.

Na novembrovom pojednávaní vypovedal aj podnikateľ Ivan G. a obvinil Horeckého, že za vydanie stavebného povolenia od neho, spolu s ďalšími ľuďmi, pýtali 22 miliónov Sk. V piatok predstúpil s ďalším obvinením podnikateľ Vladimír V.

Ďalšie svedectvo

Podľa jeho výpovede mala v roku 2007 záujem v Žiline investovať veľká nemecká firma a na Šibeniciach vybudovať obchodný komplex. Vladimír V. tam vlastní pozemky. „Začal som pripravovať projekt a mesto som požiadal o odkúpenie malej parcely o rozlohe 528 m2, ktorú sme potrebovali," vypovedal podnikateľ.

HORECKY3_490.jpg

MICHAL HORECKÝ.
FOTO: LADISLAV KAVECKÝ

Hlavný architekt vraj nemal námietky, dal si preto vypracovať znalecký posudok, ktorým odhadol cenu na 480 Sk/m2.

„Dal som na odbor hlavného architekta žiadosť o odkúpenia a prekvapilo ma, že mi ju zamietli. Žiadal som vysvetlenie a hlavný architekt ma zaviedol za viceprimátorom Horeckým. Po diskusii mi dal návrh, že sa projekt zrealizuje, ale že chce do toho vstúpiť so svojou eseročkou, že ten pozemok od mesta kúpi ona a mne ho následne predá za 1 500 Sk/m2," vypovedal podnikateľ Vladimír V. Nesúhlasil s tým a tak z predaja, aj následnej investície zišlo.

Konfrontácia

Pojednávanie bude na okresnom súde pokračovať v marci a dôjde ku konfrontácii niekoľkých podnikateľov s Ivanom G.


  1. Zázračná exotická huba z Kamennej Poruby 231
  2. Mesto uhradí stratu na MHD 208
  3. BUDATÍN: Drotárski majstri tvorili ryby a iné potvory 102
  4. Centrum Rajca je mŕtve. V prázdnom priemyselnom areáli by mal vzniknúť novodobý „rínok“ 102
  5. VIDEO: Pozrite si TOP 11 gólov jari a hlasujte za najkrajší Video 99
  6. V Predmieri oslávili storočnicu futbalu 74
  7. O školské telocvične zviedli poslanci boj. Mali by viac slúžiť verejnosti 43
  8. Nové číslo MY Žilinských novín prináša 38
  9. Žilinské letisko je opäť v hre o leteckú linku do Prahy 31
  10. Mladé volejbalistky zo Strečna sa vezú na víťaznej vlne 21

Najčítanejšie správy

Žilina

Zázračná exotická huba z Kamennej Poruby

Už aj v našich končinách sa začína udomácňovať ázijská huba shiitake, alebo po slovensky Húževnatec jedlý. Okrem skvelej chuti má viaceré zdravotné účinky.

Mesto uhradí stratu na MHD

Dopravný podnik mesta Žiliny ukončil v roku 2016 hospodárenie vyúčtovaním príspevku z výkonov vo verejnom záujme, ktorý predstavuje mínus 239.152 eur.

BUDATÍN: Drotárski majstri tvorili ryby a iné potvory

Drotári naplnili svojimi prácami netradičné akvárium.

Centrum Rajca je mŕtve. V prázdnom priemyselnom areáli by mal vzniknúť novodobý „rínok“

Rajčania oživujú mesto netradičným projektom komunitného centra.

Blízke regióny

Drogy boli v injekčných striekačkách

Pri domových prehliadkach u troch podozrivých polícia zaistila väčšie množstvo pervitínu. Z drogovej činnosti sú obvinení traja muži.

Novodubničania sa dočkali. Nemožné sa stáva skutočnosťou

To, čo sa zdalo pred pár rokmi nemožné, je skutočnosťou. V Novej Dubnici sa, síce s meškaním pár dní, po pätnástich rokoch budú opäť kúpať na kúpalisku.

Mucha mu chytil penaltu! S Michalíkom sa prišli rozlúčiť stovky fanúšikov

„Som trošku prekvapený z toho počtu divákov, ktorí zavítali na štadión. Milo ma prekvapili, patrí im za to veľká vďaka,“ to boli prvé slová Rastislava Michalíka, ktorý sa rozlúčil so svoju futbalovou kariérou.

Na svet prišli ďalší malinkí Oravci

Nech sa im v živote darí, nech sú rodičom na radosť a svetu na osoh.

Strateného muža už vypátrali

Polícia už vypátrala Ľubomíra Repáňa. Našli ho v Martine.

Všetky správy

Sagan vracia milióny, ktoré doňho investovali. Jeho šéf je spokojný

Bývalý nemecký cyklista Ralph Denk založil pred siedmimi rokmi amatérsky tím, teraz je medzi elitou. Aj vďaka Saganovi.

Vyšla nová vlastnícka štruktúra Váhostavu, zverejnila ju aj Penta či Brhel

V protischránkovom registri majú Brhel, Fiľo, Haščák či Široký zapísané prvé firmy.

Tréner mladých Talianov: Hapala by mali za tie reči potrestať

Taliansky tréner reagoval na slová Pavla Hapala.

Nacionalistický kňaz pomáha šíriť propagandu ĽSNS

Ján Košiar, ktorý otvorene podporuje kotlebovcov, píše pre časopis Zväzu protikomunistického odboja. Magazín platí ministerstvo vnútra.

Dohoda je podobná ponuke, ktorú dal Volkswagen na jar

Na jar ponúkal Volkswagen zvýšenie platov o 12 percent, teraz je to o dve percentá viac.

Kam vyraziť