Zilina Bytča

Exviceprimátor Horecký čelí obvineniam z korupcie

V konaní o ochranu osobnosti na okresnom súde v Žiline, vypovedal proti Michalovi Horeckému už druhý podnikateľ.

Proti Michalovi Horeckému vypovedali na súde dvaja podnikatelia, ktorí tvrdili, že od nich pýtal úplatok. Bývalý viceprimátor to odmieta. Jedného už zažaloval.(Zdroj: LADISLAV KAVECKÝ)

Po Ivanovi G. ho z korupčného správania obvinil aj Vladimír V. Podľa neho mal Horecký odpredaj mestského pozemku podmieniť tým, že na ňom zarobí vybraná eseročka. Horecký Ivana G. zažaloval.

ŽILINA. Súdny proces o ochranu osobnosti, v ktorom bývalý viceprimátor Michal Horecký žaluje poslanca Petra Ničíka, bude mať pravdepodobne trestnoprávnu dohru.

Podania na prokuratúru

Na pojednávaní koncom minulého roku žilinský podnikateľ Ivan G. vypovedal, že si od neho Horecký a ďalší ľudia pýtali za vybavenie územného rozhodnutia sumu viac ako 22 miliónov korún. Horecký to vtedy odmietol.

Následne jeho právny zástupca podal na prokuratúru podnet na začatie trestného stíhania Ivana G. za krivú výpoveď, krivé obvinenie, krivú prísahu a ohováranie.

Žiadam, aby príslušné orgány činné v trestnom konaní preskúmali pravdivosť tvrdení Ivana G. a súčasne posúdili, či takýmto konaním dotknutej osoby nedošlo k naplneniu znakov skutkových podstát trestných činov krivého obvinenia, krivej výpovede a krivej prísahy a ohovárania.

MICHAL HORECKÝ v podnete na začatie trestného stíhania, ktorý adresoval okresnej prokuratúre v Žiline

Konala však aj sudkyňa, ktorá tiež na okresnú prokuratúru poslala oficiálne oznámenie, že sa dozvedela skutočnosti nasvedčujúce tomu, že mohol byť spáchaný trestný čin a doložila ho práve svedeckou výpoveďou Ivana G.

Podľa môjho názoru v súvislosti s výkonom mojej ústavnej funkcie sudkyne vyšli najavo skutočnosti, ktoré nasvedčujú tomu, že mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu, a tak z týchto dôvodom vám na ďalšie konanie predkladám časť zápisnice z pojednávania navrhovateľa Michala Horeckého ..... proti odporcovi Petrovi Ničíkovi..... a to výpoveď svedka (Ivana G.).

SUDKYŇA OS V ŽILINE v liste adresovanom Okresnej prokuratúre v Žiline

Pojednávanie na okresnom súde pokračovalo minulý piatok. V spore o ochranu osobnosti vypovedali šiesti svedkovia, ktorých predvolali na podnet Petra Ničíka. Toho exviceprimátor Horecký žaluje pre email, ktorý Ničík rozoslal 17-tim členom poslaneckého klubu SDKÚ pri mestskom zastupiteľstve v Žiline.

NICIK_Peter_490.jpg

PETER NIČÍK.
FOTO: ARCHÍV PN

Horecký sa domnieval, že tvrdenia v ňom ho poškodili a od Ničíka žiada ospravedlnenie a 50-tisíc eur. Všetci šiesti svedkovia v piatok vypovedali v Ničíkov prospech a štyria potvrdili, že na základe mailu v ich očiach neutrpela Horeckého občianska česť a dôstojnosť. Horeckého svedkovia vypovedali na pojednávaní v novembri a naopak tvrdili, že na základe tohto mailu utrpel Horecký na cti.

Na novembrovom pojednávaní vypovedal aj podnikateľ Ivan G. a obvinil Horeckého, že za vydanie stavebného povolenia od neho, spolu s ďalšími ľuďmi, pýtali 22 miliónov Sk. V piatok predstúpil s ďalším obvinením podnikateľ Vladimír V.

Ďalšie svedectvo

Podľa jeho výpovede mala v roku 2007 záujem v Žiline investovať veľká nemecká firma a na Šibeniciach vybudovať obchodný komplex. Vladimír V. tam vlastní pozemky. „Začal som pripravovať projekt a mesto som požiadal o odkúpenie malej parcely o rozlohe 528 m2, ktorú sme potrebovali," vypovedal podnikateľ.

HORECKY3_490.jpg

MICHAL HORECKÝ.
FOTO: LADISLAV KAVECKÝ

Hlavný architekt vraj nemal námietky, dal si preto vypracovať znalecký posudok, ktorým odhadol cenu na 480 Sk/m2.

„Dal som na odbor hlavného architekta žiadosť o odkúpenia a prekvapilo ma, že mi ju zamietli. Žiadal som vysvetlenie a hlavný architekt ma zaviedol za viceprimátorom Horeckým. Po diskusii mi dal návrh, že sa projekt zrealizuje, ale že chce do toho vstúpiť so svojou eseročkou, že ten pozemok od mesta kúpi ona a mne ho následne predá za 1 500 Sk/m2," vypovedal podnikateľ Vladimír V. Nesúhlasil s tým a tak z predaja, aj následnej investície zišlo.

Konfrontácia

Pojednávanie bude na okresnom súde pokračovať v marci a dôjde ku konfrontácii niekoľkých podnikateľov s Ivanom G.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Hľadá sa dlhodobo nezvestný Marián z Varína 1 633
  2. Odborári sa dohodli s vedením automobilky Kia. Štrajk nebude 685
  3. Budatínske jarné hry priblížia legendy o hrade 637
  4. Z chátrajúcej haly v Rajci bude tržnica 372
  5. Stráňavy využili zaváhanie súperov, Bytča začala jar prehrou 165
  6. Skolabuje Strečno? Doprava pôjde takmer tri mesiace do lievika 149
  7. Diery sú opäť priechodné 143
  8. Po Kuneradskom zámku poškuľuje nový majiteľ. Vytiahne ruinu z popola? 72
  9. V nemocnici sa tvoria kolóny. Sanitka môže mať problém 70
  10. Tepličke sa darí, na jar vyhrala aj druhý zápas 53

Najčítanejšie správy

Žilina

Hľadá sa dlhodobo nezvestný Marián z Varína

Neohlásil sa už viac ako štyri mesiace.

Odborári sa dohodli s vedením automobilky Kia. Štrajk nebude

Každý zo zamestnancov sa posunie do vyššej mzdovej tarify.

Budatínske jarné hry priblížia legendy o hrade

Považské múzeum v Žiline pripravilo Budatínske jarné hry v areáli Budatínskeho hradu.

Z chátrajúcej haly v Rajci bude tržnica

Mestskí poslanci podporili zámer zmeny využitia športovej haly a súhlasili s vypracovaním projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie.

Stráňavy využili zaváhanie súperov, Bytča začala jar prehrou

Štvrtá futbalová liga mala na programe zápasy 14. kola.

Blízke regióny

FOTO: Takto sa bojovalo a oslavovalo na martinskom ľade

Skvelé predstavenie aj fotoobjektívom Jara Podhorského.

Hokejoví bohovia sa museli zblázniť, Košice končia, Martin ide ďalej

Košice bez semifinále play-off prvýkrát po šestnástich rokoch, Martin sa medzi kvartetom najlepších domácich tímov predstaví premiérovo od jari 2010.

Uzávierka cesty sa posúva

Medzi Púchovom a Udičou si vodiči už zvykajú na dopravné obmedzenia. Pripraviť sa však musia aj na úplné uzávierky cesty.

Protesty budú pokračovať

Kysučania sa dočkali reakcie na protesty. List od Národnej diaľničnej spoločnosti skracuje termíny dostavby kritických úsekov diaľnice D3 o tri roky.

Starosta reagoval na výzvu Fica, popisuje korupciu pri výstavbe ciest

Starosta Mútneho Marián Murín zareagoval na výzvu premiéra a napísal list, v ktorom poukazuje na predraženú výstavbu ciest.

Všetky správy

Široký vlastní Váhostav cez majora z ŠtB

Vyšetrovanie ukázalo, že Váhostav pre oligarchu Juraja Širokého vlastní jeho niekdajší nadriadený z americkej misie v ŠtB.

Obchody počas sviatkov zatvoria. Dotkne sa to aj tržníc a kín? (10 otázok)

Poslanci v utorok schválili, že sa rozšíri zákaz predaja aj na ďalších dvanásť sviatkov.

Prokurátor Serbin: Neverím, že za zavlečenie niekoho odsúdia

Prokurátor pokladá zrušenie Mečiarových amnestíí za nevyhnutné.

Odmínovací stroj Božena bude potláčať demonštrácie

Celosvetovo najznámejší odmínovací systém Božena dostal špeciálnu modifikáciu, ktorú si všimli i médiá v zahraničí.

Bol najlepším strelcom ligy. Teraz perie dresy a robí čiary na ihrisku

Futbalistov dnes nebaví nič, iba počítače či mobily, hovorí Pavol Diňa.

Kam vyraziť

Jarné jazzové dni v Žiline

5. apríla
Jarné jazzové dni v Žiline sa uskutočnia v dvoch termínoch, 5. a 28. apríla v Dome odborov v Žiline a v Mestskom divadle Žilina. Čítajte viac: https://nasazilina.sme.sk/c/20479113/bill-laurance-zo-snarky-puppy-a-eric-marienthal-z-chick-corea-elektric-band-v-ziline.html#ixzz4bBryk0SI

MANDARÍNKOVÁ IZBA V ŽILINE

12. apríla
Komédia plná francúzskeho espritu a šarmu ponúka zaujímavé príbehy ľudí vo vtipných, krátkych jednoaktovkách s prekvapivým, niekedy priam detektívnym záverom. Štyria herci sa v nich prevteľujú do viacerých postáv a osudov.

ANDER Z KOŠÍC V ŽILINE

3. mája
„Ľudze mojo“ – presne takto sa zvykne prihovárať Ander z Košíc (vlastným menom Ján Pisančin) divákom. Už viac ako štyridsať rokov zabáva ľudí a rozdáva dobrú náladu.

FOTOMOSTY II.

7. februára
Ľuboš Plešinger autor výstavy je "ze" Žiliny, teda rodák, ktorý má rád toto mesto. Je všestranným človekom, v ktorom sa spája nielen technika - je absolventom Slovenskej vysokej školy technickej - ale i krása pohybu. Je i absolventom vysokej školy ako Učiteľ tanca a tanec i sám na vysokej úrovni uskutočňoval. Treba spomenúť fakt, že v našej žilinskej Športovej hale sa stal v roku 1986 majstrom Slovenska spolu so svojou tanečnou partnerkou z Nitry. Medzi jeho záľuby patrí i kreslenie, hudba a fotenie. Tento všestranne nadaný Žilinčan nám práve prostreníctvo

ARMÁDA TOUR - Dominika Mirgová

1. apríla
Po úspešnej jesennej časti, prichádza Dominika Mirgová s pokračovaním ARMÁDA TOUR. Mladá speváčka predstaví svoje najväčšie hity - Nová, Je koniec, L.A.S.K.A., Swing, Hore, Dole, Talizman - v energickej TANEČNEJ ŠOU v sprievode ŽIVEJ KAPELY.